Kripto pasaulio logo

Kas Yra NFT, Skirtingi Jų Tipai, Ateitis ir NFT Minusai

Per pastaruosius metus sparčiai išpopuliarėjęs žodis – NFT, pagal naujausius google trendų paieškos populiarumą pralenkės net pačias kriptovaliutas. Turbūt neberasite žmogaus besidominčio kriptopasauliu, kuris dar nėra girdėjęs apie šią naujai išpopuliarėjusią blockchain’o technologiją. Neretai, net ir patyrę kriptovaliutų investuotojai nesupranta, ar nenori suprasti šios ganėtinai naujos turto klasės, jau nekalbant apie kitus, kurie dar nenori priimti kriptovaliutų naudos bei panaudojimo galimybių. Taigi, Kas yra NFT, bei kodėl žmonės yra pasiruošę pakloti tūkstančius už “paprastą JPEG paveiksliuką”?

monkey, cartoon, character-7009530.jpg

Kas Yra NFT?

NFT yra skaitmeninis turtas, perteikiantis realaus pasaulio objektus į virtualią erdvę, pvz. : meną, muziką, arba žaidimo elementus ir vaizdo įrašus. Jie perkami ir parduodami internetu, dažnai naudojant kriptovaliutą, ir paprastai yra užkoduoti ta pačia technologija kaip ir daugelis kriptovaliutų.

Nors NFT gyvuoja nuo 2014 m., tačiau tik pastaraisiais metais jie įgavo milžinišką žinomumą, nes tampa vis populiaresniu būdu pirkti ir parduoti skaitmeninius meno kūrinius.

NFT taip pat paprastai yra unikalūs arba bent jau labai riboti ir turi unikalius identifikavimo kodus žymimus grotažyme, bei skirtingus retumo reitingus, kurie išskiria retesnius atributus turinčius NFT, taip keldami jiems vertę dėl jų retumo ir išskirtinumo. 

Tai visiškai skiriasi nuo daugumos skaitmeninių kūrinių, kurių pasiūla beveik visada yra begalinė. Tai reiškia, kad mažesnė kūrinių pasiūla turėtų padidinti ir šio turto vertę (darant prielaidą, kad jis taip pat turi ir paklausą).

Kodėl NFT Turi Vertę

Kiekvienas iš mūsų gali nemokamai peržiūrėti ir atsisiųsti, ar “screenshot’inti” atskirus paveiksliukus arba net tuos pačius, kitų žmonių NFT kūrinius internete. Taigi kodėl žmonės nori išleisti tūkstančius, ar net milijonus tam, ką galėtų lengvai nufotografuoti arba atsisiųsti?

Atsakymas gana paprastas –

 • Kadangi NFT suteikia pirkėjui galimybę turėti originalią prekę ir originalų meno kūrinį.
 • Negana to, jame yra įmontuotas autentifikavimas, kuris yra nuosavybės įrodymas, bei kurio neįmanoma suklastoti, kas dažnai nutinka su fizinėmis prekėmis. Kolekcininkai tą vertina beveik labiau nei patį daiktą.
 • NFT kategorija – “profilio nuotrauka” (PFP) tapo naujuoju “rolex” socialiniuose tinkluose. Tai tapo dar vienas būdas “flexinti” (Pasirodyti) interneto erdvėje, parodant savo turtą…
blockchain, crypto, ape-6919617.jpg

Kuo NFT Skiriasi Nuo Kriptovaliutų

NFT reikšmė – Non Fungible Token (“nepakeičiamas” žetonas). Paprastai jis kuriamas naudojant tą patį programavimą kaip ir kriptovaliutoms, pvz., Bitkoinas ar Ethereumas, tačiau tuo panašumas ir baigiasi.

Fiziniai pinigai ir kriptovaliutos yra „pakeičiamos“, tai reiškia, kad jais galima prekiauti arba keistis viena į kitą. Jie taip pat yra vienodos vertės – vienas doleris visada vertas kito dolerio; vienas Bitkoinas visada yra lygus kitam Bitkoinui. Dėl kriptovaliutų “pakeičiamumo” tai tampa patikima priemonė atlikti operacijas blokų grandinėje.

NFT skiriasi. Kiekvienas iš jų turi skaitmeninį parašą, dėl kurio NFT negali būti keičiamas arba lygus vienas kitam (taigi, “nepakeičiami”). Pavyzdžiui, viena “Bored Ape” nėra lygi vienai “Mad Meercat” vien todėl, kad jie abu yra NFT. (Vienas “Bored Ape” netgi nebūtinai prilygsta kitam “Bored Ape”, kadangi skirsis jų išvaizda, atributai, bei jų retumas.)

Skirtingi NFT Tipai

Kadangi NFT yra gan nauja turto klasė, sulaukusi milžiniško populiarumo per itin trumpą laiką, šiuo metu ji yra burbule. Bandant išmelžti ir apkvailinti savo investuotojus, kūrėjai atrodo betkokį daiktą verčia į NFT, bei siūlo jį pirkti. Pradedant nuo tweetų, baigiant prabangių automobilių nuotraukomis, jas atsisiuntus tiesiog iš viešų aukcijonų. Dėl išvardintų pavyzdžių, kurie menkina NFT technologijas, bandysiu išvardinti porą iš tiesų naudingų, bei didžiulį potencialą turinčių NFT tipų, bei jų galimybes ateityje.

1) Kolekcionuojamas NFT

 • Kas yra NFT kolekcijos? – Tai šiuo metu populiariausia NFT kategorija. Aiškiausias šios NFT kategorijos pavyzdys realiame pasaulyje būtų visi kolekcionierių pamėgti daiktai, tokie kaip : Pokemonų, NBA, NFL ir kitos kortelės, pašto ženklai, prabangūs laikrodžiai, įvairios monetos.

kaip ir realiame pasaulyje, taip ir blockchaino, beveik kiekvienas kolekcionuojamas daiktas yra išskirtinis ir nepakeičiamas. NFT sistemoje retesni ir unikalūs atributai bus vertesni daug daugiau, nei dažni (common) atributai. Tai galima sulyginti su realiu pasauliu, kai geriau išlaikyti ir retesni daiktai bus vertesni nei kiti. NFT atidarymo (mintinimo) procese atsitiktiniu būdu pirkėjams priskiriamus NFT su skirtingais atributais galima sulyginti su milžinišką populiarumą ir vertę turinčių Pokemonų kortelių atidarymais, kai pirkėjai turi šansą gauti šimtus tūkstančių dolerių vertės kortelių.

2) Skaitmeninis NFT menas

 • tai tampa puikia galimybe skaitmeniniams menininkams užsidirbti iš jų sukurtų darbų. Kadangi NFT gyvuoja blockchaine, tai duoda galimybę skaitmeniniams menininkams pardavinėti savo darbus kaip vienetinius ir originalius, lygiai taip pat kaip ir realiame pasaulyje. Šiais laikais visi laisviausiai gali atsisiųsti mona lisos paveikslą, jį atsispausdinti, bei įrėminti savo kambaryje. Tačiau tai niekada neturės jokios vertės, palyginus su originalu. NFT technologijų pagalba, tai tapo tiesa ir su skaitmeniniais meno kūriniais.

Labiausiai pasisekęs, bei brangiausias NFT skaitmeninio meno pavyzdys – tai kūrėjo Beeple kolekcija “Everydays – The First 5000 Days” . Aukcijone sumokėta kaina siekė net 69 milijonus JAV dolerių.

3) NFT P2E žaidimai (žaisk ir uždirbk) 

 • Turbūt kiekvieno vaiko svajonė – galimybė gauti uždarbį tiesiog žaidžiant vaizdo žaidimus, pagaliau tapo realybe. Tai jau išnaudoja ir mažiau išsivysčiusių šalių gyventojai, kurie meta savo reguliarius darbus, keisdami juos NFT žaidimais.

NFT P2E žaidimų ekonomika veikia taip – tiesiog bežaidžiant žaidimą, galima užsidirbti specialius NFT herojus ir jų išvaizdą, ar kitus žaidimui reikalingus įrankius, kaip : ginklai ar ginklų išvaizda (Skinai). Šį virtualų turtą galima keisti bei parduoti virtualiose parduotuvėse, iš to gaunant pelną. Turbūt jums kyla klausimas, kodėl žaidimų bendrovės turėtų integruoti šią technologiją, bei kaip galima uždirbti iš šio verslo modelio? Už kiekvieną NFT pardavimą, žaidimo kūrėjams atitenka jų nustatyti procentai nuo pardavimo sumos.

Šiuo metu populiariausi NFT P2E žaidimai yra:

 • Sandbox
 • Thetan Arena
 • Gods Unchained
 • Splinterlands
 • Axie Infinity
Axie Infinity p2e žaidimas kriptopasaulis
Populiariausias NFT P2E žaidimas "Axie Infinity" šaltinis: Axie infinity twitter.

4) Muzikos Ir Pramogų Industrija

 • Šiuo metu su NFT yra eksperimentuojama muzikos ir pramogų industrijoje. Kadangi NFT galimybės leidžia paversti paprastą muzikos ar video failą į NFT, tai duoda galimybę kylančių muzikos kūrėjų fanams pirkti atlikėjų kūrinius, bei gauti jų nuosavybės teisę įrodantį dokumentą (NFT), taip tiesiogiai investuojant ir į patinkančio artisto sėkmę.

Tai tampa puikia galimybe užsidirbti ne tik pačiam muzikos atlikėjui, bet ir jų fanams. Įsivaizduokite jei naudojantis šia technologija investuotumėte į naujajį Jay-z ar Eminemą prieš jų pasaulinę sėkmę. Turbūt nesunku įsivaizduoti kiek būtų verti šių atlikėjų NFT šiomis dienomis.

 •  Kadangi NFT kontrakto yra neįmanoma padirbti, tai taip pat panaikintų ir piratavimo problemą.

5) Tokenizuotas Fizinis Turtas, Bei Fiziniai Dokumentai NFT Pavidalu

 • Nors ir šiuo metu šis NFT panaudojimo būdas dar nėra paplitęs, tačiau tai ypač supaprastintu stambaus fizinio turto, kaip nekilnojamasis turtas, pirkimo bei pardavimo procesą, bei leistų sutaupyti panaikinus tarpininkų, brokerių reikalingumą.

6) Asmens Tapatybės Dokumentai

 • Kadangi NFT padirbinėjimas yra neįmanomas, bei kiekvienas  NFT yra unikalus, bei pririštas prie specifinio adreso, tai galėtu pakeisti ir dabartinius asmens tapatybę įrodančius dokumentus.

Tokenizuoti asmens tapatybės dokumentai taip pat leistų lengvai pririšti nuolaidas, pasiūlymus, leidimus, teises, ir kitus dokumentus.

7) NFT MEMES

 • Nepamirškime ir visų mėgstamų Memų. Šiuo metu sunku patikrinti kas gi buvo originalus populiaraus meme kūrėjas. Pavertus savo pagamintus memus į NFT leistų originaliems kūrėjams gauti oficialų nuosavybės teisės įrodymą, bei gauti atlygį už savo darbą.

NFT Minusai

Nors ir pliusai žymiai nusveria minusus (Asmeninė nuomonė), tačiau kaip ir kiekviena technologija, NFT taip pat jų turi, bei nebūtu objektyvu to nepaminėti.

 1. Tai yra nauja turto klasė, tad sunku nuspėti jos ateitį, bei jos tikrają vertę.
 2. NFT turto klasės kainos yra labai kintamos bei neprognozuojamos. Kaip ir su įprastais meno kūriniais, jų kaina priklauso nuo to, kiek pirkėjas yra pasiryžęs už tai sumokėti.
 3. Neigiamas NFT poveikis gamtai. Kadangi nemaža NFT dalis naudoja Ethereum blockchainą, dėl Ethereumo naudojamo POW (Proof of work) yra išvaistomas didžiulis kiekis elektros energijos. Būtent dėl to, vis daugiau NFT kūrėjų pradeda naudoti kitas grandines, tokias kaip: Solana ar CRONOS. Tai žymiai sumažina neigiamą poveikį gamtai. Taip pat, netolimoje ateityje Ethereumas keičiasi į POS (Proof Of Stake), kas beveik visiškai panaikins šią problemą.
 4. Sukčiavimai bei NFT vagystės. Kriptovaliutų pasaulyje dar vis vyrauja laukiniai vakarai be jokio reguliavimo bei draudimų, todėl tai tapo tikras sukčių rojus. Kadangi kriptopasaulis yra decentralizuotas bei kiekvienas yra savo paties bankas, dėl neatsargumo pakliuvus į sukčių spąstus tikimybė atgauti savo turtą yra lygi beveik 0.
"Kas yra NFT? Skirtingi jų tipai, bei ateitis" Straipsnio pabaiga.

Sveikiname pasiekus mūsų “Kas Yra NFT, Skirtingi Jų Tipai, Ateitis Ir NFT Minusai” straipsnio pabaigą! Jei norite sužinoti kur ir kaip pirkti NFT’s, visa tai aprašyta mūsų Kur Ir Kaip Pirkti NFT, Geriausios NFT Parduotuvės 2022. straipsnyje.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter