Kripto pasaulio logo

Stablekoinai, kas tai?

Kas yra stablekoinai

Stablekoinas (Angl. stablecoin) – tai kriptovaliutų klasė, kuria siekiama užtikrinti kainos stabilumą ir kuri yra paremta rezerviniu turtu. Stablekoinai sulaukė populiarumo, nes jais bandoma pasiūlyti tai, kas geriausia iš abiejų pasaulių – momentinį kriptovaliutų mokėjimų apdorojimą, saugumą, privatumą ir fiat stabilumą.

Kodėl stablekoinai vertingi?

Nors bitkoinas išlieka populiariausia kriptovaliuta, tačiau jo kaina yra labai nepastovi. Net jos dienos kainos svyravimai gali būti pašėlę; įprasta, kad per kelias valandas kriptovaliuta į bet kurią pusę pakyla daugiau kaip 10 %. Dėl tokio trumpalaikio nepastovumo bitkoinas ir kitos populiarios kriptovaliutos netinka kasdieniam visuomenės naudojimui. Iš esmės valiuta turėtų veikti kaip pinigų mainų priemonė ir piniginės vertės saugojimo būdas, o jos vertė turėtų išlikti santykinai stabili ilgesnį laiką. Vartotojai susilaikys nuo jos priėmimo, jei nebus tikri dėl jos perkamosios galios rytoj. Idealiausiu atveju kriptovaliuta turėtų išlaikyti savo perkamąją galią ir pasižymėti kuo mažesne infliacija, kuri būtų pakankama, kad skatintų žetonus išleisti, o ne taupyti. Stabiliosios monetos (Angl. Stablecoin) yra sprendimas, kaip pasiekti tokį idealų elgesį.

Stablekoinų tipai

Fiat valiutos (pvz., JAV doleris), kai valiuta yra visiškai užtikrinta ją išleidusios vyriausybės tikėjimu ir kreditu, yra patrauklios. Tai suteikia tam tikrą kainų stabilumą fiat valiutoms. Tačiau tai taip pat reiškia, kad daugelį fiatų iš esmės kontroliuoja jų centriniai bankai. Stablecoins bando užpildyti šį atotrūkį tarp fiat valiutų ir kriptovaliutų. Yra trys stabilinių monetų kategorijos, visos jos priklauso nuo jų veikimo mechanizmų.

Fiat valiutomis padengti stablekoinai

Fiat valiutomis užtikrinti stablekoinai išlaiko fiat valiutos rezervą, pavyzdžiui, JAV dolerį, kaip užstatą atitinkamam kripto monetų skaičiui išleisti. Kitos užstato formos gali būti taurieji metalai, pavyzdžiui, auksas ar sidabras, taip pat žaliavos, pavyzdžiui, nafta, tačiau dauguma dabartinių fiatu užtikrintų stablecoinų naudoja dolerio užstatus. Tokias atsargas prižiūri nepriklausomi saugotojai ir reguliariai tikrinama, ar laikomasi būtinų reikalavimų. Tether (USDT/USD) ir TrueUSD (TUSD/USD) yra populiarios kriptografinės monetos, kurių vertė prilygsta vieno JAV dolerio vertei ir kurios yra užtikrintos doleriniais indėliais.

Kriptovaliutomis padengti stablekoinai

Kriptovaliutų užstatyti stablecoinai yra užtikrinti kitomis kriptovaliutomis. Kadangi rezervinė kriptovaliuta taip pat gali būti linkusi labai svyruoti, tokie stablekoinai yra pertekliniai, t. y. didesnis kriptovaliutų skaičius laikomas kaip rezervas nei yra išduodama tokios rūšies stablekoinų.

Pavyzdžiui, 2000 USD vertės eteris gali būti laikomas kaip rezervas 1000 USD vertės kriptovaliutų stabiliajai monetai išleisti, taip patenkinant iki 50 % rezervinės valiutos (eterio) svyravimų. Dažnesni auditai ir stebėsena prisideda prie kainų stabilumo. Eteriu (ETHUSD) paremtas MakerDAO DAI (DAIUSD) yra susietas su JAV doleriu ir leidžia kaip rezervą naudoti kriptovaliutas, tokiu būdu yra geriau užtikrinamas stabilumas.

Nepadengti algoritminiai stablekoinai

Niekuo nepadengti stablekoinai nenaudoja jokio rezervo, bet turi veikimo mechanizmą, panašų į centrinio banko, kad išlaikytų stabilią kainą. Pavyzdžiui, už dolerį susietas “basecoin” naudojo konsensuso mechanizmą, kad pagal poreikį padidintų arba sumažintų žetonų pasiūlą. Tokie veiksmai panašūs į centrinio banko banknotų spausdinimą, siekiant išlaikyti fiat valiutos vertę. Tai galima pasiekti decentralizuotoje platformoje įgyvendinant išmaniąją sutartį (Angl. Smart contract), kuri gali veikti autonomiškai.

stablekoinų reguliavimas

Stablekoinai yra toliau stebimi reguliavimo institucijų, atsižvelgiant į jų 130 mlrd. JAV dolerių rinkos dydį ir galimą poveikį platesnei finansų sistemai. 2021 m. spalį Tarptautinė vertybinių popierių komisijų organizacija (Angl. International Organization of Securities Commissions – IOSCO) pareiškė, kad stabiliosios monetos turėtų būti reguliuojamos kaip finansų rinkos infrastruktūra kartu su mokėjimo sistemomis. Siūlomos taisyklės būtų konkrečiai nukreiptos prieš stablekoinus, kuriuos reguliavimo institucijos laiko sistemiškai svarbiais ir kurie gali sutrikdyti mokėjimo ir atsiskaitymo operacijas.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter