Kripto pasaulio logo

Kas yra bitcoinas?

Bitkoinas yra ne įmonės akcija, o skaitmeninės valiutos vienetas, kuris gali būti naudojamas kaip euras ar doleris.

bitcoins and u s dollar bills

Kas yra Bitcoinas? Tai pirmoji ir vertingiausia kriptovaliuta, iš virtualaus eksperimento virto vienu iš karščiausių pasaulio finansų sensacijų. Bitcoinas yra ne įmonės akcija, o skaitmeninės valiutos vienetas, kurio vertė gali smarkiai svyruoti. Be to, ji paremta ne bendrovės ar nacionalinio banko ekonominiais pagrindais, o užšifruota skaitmeninių sandorių knyga vadinama “ledger”, kurią bendrai tvarko tūkstančiai kompiuterių.

Sukurtas ir išleistas 2009 metais bitcoinas “BTC” – tai decentralizuoti skaitmeniniai pinigai, kuriems nereikia tarpininkų, tokių kaip bankai ir vyriausybės, o pirkimams patvirtinti tiesiogiai tarp naudotojų naudojamas tarpusavio kompiuterių tinklas.

Fiat valiutą (pavyzdžiui, eurai ar JAV doleriai) palaiko ir reguliuoja ją išleidusi vyriausybė. Kita vertus, “Bitcoin” veikia derinant tinklo technologiją ir programinės įrangos valdomą kriptografiją – mokslą apie slaptos informacijos, kurią gali perskaityti tik siuntėjas ir gavėjas, perdavimą. Taip sukuriama valiuta, kurios pagrindą sudaro kodas, o ne fizinės vertės daiktai, tokie kaip auksas ar sidabras, arba pasitikėjimas centrinėmis finansų institucijomis.

Nereikia būti ekspertu, kad suprastumėte, kaip veikia bitcoinas. Nors pagrindinė “Blockchain” technologija gali būti gana sudėtinga, pagrindus suvokti nesunku. Štai keletas dalykų, kuriuos turėtumėte žinoti, kad suprastumėte kas yra bitcoinas.

Kaip veikia Bitcoinas?

Kiekvienas bitkoinas yra kompiuterinis failas, saugomas kompiuteryje arba išmaniajame telefone esančioje skaitmeninėje piniginėje, kurios balansas yra užtikrintas bitcoino apskaitos knygoje “ledger”. Norint suprasti, kaip veikia kriptovaliuta, padeda šie terminai ir šiek tiek konteksto:

  • Blockchain: Bitcoinas valdomas atviru kodu, vadinamu blokų grandine, kuri sukuria bendrą viešąją sandorių knygą, suskirstytą į “blokus”, kurie yra sujungti grandine, kad būtų išvengta klastojimo. Ši technologija sukuria nuolatinį kiekvieno sandorio įrašą ir yra daugiau nei 15 000 kriptovaliutų pagrindas, kurios atsirado po bitcoino.
  • Privatūs ir viešieji raktai: Bitkoinų piniginėje yra viešasis raktas ir privatusis raktas, kurie kartu leidžia savininkui inicijuoti ir skaitmeniniu parašu pasirašyti sandorius, taip suteikiant autorizacijos įrodymą.
  • Bitcoino mineriai: kriptovaliutu kasėjai – arba tarpusavio platformos nariai – nepriklausomai patvirtina sandorį naudodami sparčius kompiuterius, paprastai per 10-20 minučių.

Kas yra bitcoino kasimas? (Angl. Bitcoin mining)

Bitcoinų mineriai, yra specializuotų kompiuterių savininkai, kurie nepriklausomai patvirtina kiekvieną sandorį ir užbaigtą sandorių “bloką” įtraukia į vis didėjančią “grandinę”, kurioje saugomas išsamus, viešas ir nuolatinis kiekvieno bitkoinų sandorio įrašas. Mineriams už jų pastangas mokama bitkoinais, o tai skatina decentralizuotą tinklą nepriklausomai tikrinti kiekvieną sandorį. Šis tinklas taip pat sumažina sukčiavimo ar melagingos informacijos užregistravimo galimybę, nes dauguma minerių turi patvirtinti kiekvieno duomenų bloko autentiškumą prieš jį įtraukiant į blokų grandinę, atliekant procesą, vadinamą “darbo įrodymu (angl. Proof of work).

analytics, information, innovation-3088958.jpg

Bitcoinų saugojimas: Karštos piniginės ir šaltosios piniginės (Angl. Cold and hot wallets)

Bitkoinus galima laikyti dviejų rūšių skaitmeninėse piniginėse:

Karštoji piniginė: kriptovaliutą galima laikyti biržose, kuriose ji parduodama, dar kiti paslaugų teikėjai siūlo atskirą saugyklą internete. Tokios piniginės suteikia prieigą per internetą: kompiuterio arba išmaniojo telefono programėlę.

Šaltoji piniginė: Tai šifruotas nešiojamasis įrenginys, panašus į usb, kuriame galite atsisiųsti ir nešiotis savo bitcoinus. Iš esmės karštoji piniginė yra prijungta prie interneto, o šaltoji piniginė – ne. Tačiau norint į nešiojamąją šaltąją piniginę atsisiųsti bitkoinų, reikia karštosios piniginės.

bitcoin, cryptocurrency, blockchain-6631099.jpg

Kaip Bitcoinas generuoja pajamas?

Bitcoino vertė priklauso nuo paklausos ir pasiūlos dėsnio, būtent dėl to, kriptovaliutos kaina labai svyruoja.

Be bitcoinų kasybos, kuriai reikalingos techninės žinios ir investicijos į didelio našumo kompiuterius, dauguma žmonių perka bitkoinus kaip tam tikrą valiutos spekuliaciją – statydami, kad vieno bitcoino rinkos vertė ateityje bus didesnė nei dabar. Tačiau tai sunku prognozuoti. Dar galima “stakinti” Bitcoiną įvairiuose platformose, taip gaunamos palūkanos, Bitcoino forma.

Investavimas į Bitcoiną

Kalbant apie tokią spekuliacinę turto klasę kaip bitkoinas, geriau pradėti nuo to, kodėl turėtumėte būti atsargūs.

Bitcoino pagrindinis trūkumais, tai yra jo kainos nepastovumas. Nors bitkoinų vertė per daugelį metų smarkiai išaugo, pirkėjų sėkmė labai skyrėsi priklausomai nuo jų investicijų laiko. Pavyzdžiui, tie, kurie pirko 2017 m., kai bitkoino kaina veržėsi link 20 000 JAV dolerių, turėjo laukti iki 2020 m. gruodžio, kad atgautų savo nuostolius. Ir nors 2021 m. bitkoinui buvo stiprūs metai, balandžio-liepos mėn. jis vis tiek prarado pusę savo vertės, o lapkričio mėn. atsigavo ir pasiekė naujas aukštumas.

Susirūpinimą kelia ir įsilaužimai. Nors bitcoinų blokų grandinės technologija yra dar saugesnė nei tradicinių elektroninių pinigų, bitcoinų karštosios piniginės yra patrauklus taikinys įsilaužėliams. Yra buvę nemažai plačiai nuskambėjusių įsilaužimų, pavyzdžiui, 2019 m. gegužės mėn. paskelbta žinia, kad iš kelių didelės vertės sąskaitų kriptovaliutų biržoje “Binance” buvo pavogta daugiau kaip 40 mln. dolerių bitcoinų.

gold coins on the laptop
Bitcoinas užtat turi daug pliusu:

Privatūs, saugūs sandoriai bet kuriuo metu nereikalaujantys niekieno leidimo juos vykdyti – su mažesniais galimais mokesčiais. Turėdami bitcoinų, galite juos pervesti bet kada ir bet kur, todėl sutrumpėja bet kokio sandorio laikas ir sumažėja galimos išlaidos. Sandoriuose nėra asmeninės informacijos, pavyzdžiui, vardo, pavardės ar kredito kortelės numerio, todėl nebelieka rizikos, kad vartotojo informacija bus pavogta sukčiavimo tikslais ar tapatybės vagystės tikslais. Tačiau turėkite omenyje, kad norėdami įsigyti bitkoinų biržoje, paprastai pirmiausia turite susieti savo banko sąskaitą.

Didelio augimo potencialas. Kai kurie šią valiutą perkantys ir laikantys investuotojai lažinasi, kad bitcoinams subrendus, atsiras didesnis pasitikėjimas ir platesnis jų naudojimas, todėl bitcoinų vertė augs.

Decentralizacija. Po finansų krizės ir Didžiojo nuosmukio kai kurie investuotojai noriai priima alternatyvią, decentralizuotą valiutą – tokią, kurios iš esmės nekontroliuoja įprasti bankai, valdymo institucijos ar kitos trečiosios šalys. Vartotojai gali vykdyti sandorius nereikalaujančius niekieno leidimo.

Kaip nusipirkti Bitcoino?

Šiuo metu, kriptovaliutų biržų pasirinkimas yra milžiniškas, todėl jums gali būti sunku išsirinkti tinkamą jums. Nesijaudinkite, nes mes esame čia, kad jums padėtume – Investavimas Į Kriptovaliutas Pradedantiesiems: Kaip Pradėti?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter