Kripto pasaulio logo

Kas yra Kriptovaliutų kasimas?

Kriptovaliutų kasyba buvo ginklavimosi varžybos, dėl kurių išaugo grafikos procesorių (GPU) paklausa. Iš tiesų, GPU gamintojas “AMD” paskelbė įspūdingus finansinius rezultatus, nes bendrovės akcijų paklausa smarkiai išaugo, o prekyba akcijomis pasiekė aukščiausią lygį per dešimtmetį.

Nepaisant padidėjusios GPU paklausos, kriptovaliutų kasybos aukso karštinė greitai baigėsi, nes lygiai taip pat greitai išaugo geriausių kriptovaliutų, tokių kaip Bitcoinas, kasybos sudėtingumas.

Tačiau kriptovaliutų kasyba vis dar gali būti pelninga. Taigi, kas yra kriptovaliutų kasyba (Angl. Cryptocurrency mining), kaip tai veikia?   Šiame straipsnyje į šiuos klausimus pažvelgiama atidžiau.

Kriptovaliutų kasimas

Kas yra kriptovaliutų kasyba?

Dauguma žmonių apie kriptovaliutų kasybą galvoja tik kaip apie naujų monetų kūrimo būdą. Tačiau kriptovaliutų kasyba taip pat apima kriptovaliutų sandorių patvirtinimą blokų grandinės tinkle ir jų įtraukimą į paskirstytąją knygą.  Svarbiausia, kriptovaliutų kasyba užkerta kelią dvigubam skaitmeninės valiutos išleidimui paskirstytame tinkle.

Kaip ir fizinės valiutos, kai vienas narys išleidžia kriptovaliutą, skaitmeninė knyga turi būti atnaujinama debetuojant vieną sąskaitą ir kredituojant kitą. Tačiau skaitmeninės valiutos iššūkis yra tas, kad skaitmeninėmis platformomis lengva manipuliuoti. Todėl Bitcoin paskirstytoji knyga leidžia tik patikrintiems mineriams atnaujinti sandorius skaitmeninėje knygoje. Taip mineriams suteikiama papildoma atsakomybė apsaugoti tinklą nuo dvigubų išlaidų.

Tuo tarpu naujos monetos generuojamos siekiant atlyginti mineriams už jų darbą saugant tinklą. Kadangi paskirstytosios knygos neturi centralizuotos institucijos, kasybos procesas yra labai svarbus sandoriams patvirtinti. Todėl mineriai yra skatinami saugoti tinklą dalyvaudami sandorių patvirtinimo procese, kuris padidina jų galimybes laimėti naujai nukaldintų monetų.

Siekiant užtikrinti, kad kasinėti ir tvirtinti sandorius galėtų tik patikrinti kriptovaliutų kalnakasiai, įdiegtas darbo įrodymo (angl. proof-of-work, PoW) konsensuso protokolas. PoW taip pat apsaugo tinklą nuo bet kokių išorinių atakų.

Proof-of-Work

Proof of work

Kad Kriptovaliutų kasėjams būtų atlyginta naujomis monetomis, jie turi išnaudoti galingus kompiuterius, kurie sprendžia sudėtingas matematines lygtis kriptografinių hešų pavidalu. Hešas (Angl. Hash) yra sutrumpintas skaitmeninis duomenų dalies parašas. Hešai generuojami siekiant apsaugoti viešajame tinkle perduodamus duomenis. Mineriai varžosi su savo kolegomis, siekdami nustatyti kriptografinės monetos sandorio metu sukurtą hash vertę, o pirmasis kodą įveikęs mineris įtraukia bloką į blockchaino knygą ir gauna atlygį.

Kiekviename bloke naudojama hash funkcija, kad būtų galima rasti nuorodą į ankstesnį bloką, taip sudarant nenutrūkstamą blokų grandinę, vedančią atgal į pirmąjį bloką. Dėl šios priežasties tinklo kolegos gali lengvai patikrinti, ar tam tikri blokai galioja ir ar kiekvieną bloką patvirtinę mineriai tinkamai išsprendė hash’ą, kad gautų atlygį.

Laikui bėgant, mineriams diegiant pažangesnes mašinas PoW spręsti, lygčių sudėtingumas tinkle didėja. Kartu didėja konkurencija tarp minerių, todėl vidutiniškai kiekvienas kasėjas išgauna mažiau kriptovaliutos.

Bitcoino "Mining difficulty"

Bitcoin difficulty chart
BTC Hashrate - Coinwarz.com

Bitcoino sudėtingumo algoritmas yra užprogramuotas taip, kad visa sistema būtų stabili, nes naujų blokų paieška trunka 10 minučių. Iš esmės vienam mineriui iš viso tinklo prireikia maždaug 10 minučių, kad jis sugeneruotų laimingą kodą ir laimėtų teisę siūlyti į blokų grandinę įtraukti naują bitkoinų sandorių bloką.

Kad būtų išlaikytas toks dažnumas, algoritmas įsikiša ir padidina arba sumažina bitkoinų kasybos sudėtingumą. Kai tik atsiranda minerių arba kasybos platformų antplūdis, jis padidina bitkoinų kasybos sudėtingumą. Jei yra atvirkštinis atvejis (t. y. jei sumažėja minerių, konkuruojančių dėl naujų blokų atradimo, skaičius), protokolas sumažina kasimo sudėtingumą, kad likusiems mineriams būtų lengviau atrasti blokus. Kasybos sudėtingumas bitkoinų tinkle keičiamas pridedant arba sumažinant nulius tikslinio hasho priekyje. Tikslinis hash yra pavadinimas, kuriuo vadinamas konkretus hash (fiksuoto ilgio kodas), kurį bando įveikti visi mineriai. Laimėtoju išrenkamas tas, kuris pirmas sugeneruoja atsitiktinį kodą, kurio priekyje yra toks pat arba didesnis nulių skaičius nei tikslinio hash.

Nesant tokios sistemos, blokai greičiausiai būtų atrandami vis greičiau ir greičiau, nes prie tinklo prisijungtų vis daugiau minerių su vis sudėtingesne įranga. Dėl to nauji bitkoinai į apyvartą patektų neprognozuojamu greičiu, o tai greičiausiai stabdytų jų vertės kilimą. Svarbu pažymėti, kad didžioji bitkoino patrauklumo dalis yra jo pastovus, nuspėjamas infliacijos tempas, palyginti su nenuspėjama ir besaike fiat valiutų infliacija, kurią sukelia pernelyg didelis kiekybinis palengvinimas. Tai, kad apyvartoje esančių monetų pasiūla ribojama iki 21 mln. monetų, taip pat reiškia, kad tai tikrai ribotas turtas, kurio didžiausia pasiūla yra palyginti nedidelė. Abu šie veiksniai teoriškai turėtų padėti palaikyti bitkoino kainą laikui bėgant – su sąlyga, kad paklausa išliks didelė.

Bitcoin mining rigs

Kas yra Bitcoino hashreitas?

Bitcoino hashreitas yra apskaičiuota skaitinė vertė, kuri nurodo, kiek hash’ų generuoja Bitcoino mineriai, bandydami išspręsti dabartinį Bitcoin bloką arba bet kurį kitą bloką.

Bitcoino hashreitas yra išreikštas hash’ais per sekundę arba H/s. Didėjant Bitcoino tinklo hashreitui – skaičiai tampa tokie dideli, kad tenka naudoti santrumpas.

Santrumpos yra “SI” išvestiniai vienetai, reiškiantys per vieną sekundę atliktų hash’ų skaičių.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter